My wyruszyliśmy ze Środy. W Środzie chłopcy też byli pierwszy raz. O Środzie (a nawet dwóch, bo porównywałam obie Środy - Śląską i Wielkopolską) pisałam kiedyś na poprzednim blogu.
Cóż, bliższa mi Środa nie ma zbyt wielu zabytków (chociaż miasto powstało już w XIII wieku).
Tu widać fragment średzkiego Rynku, z trzema najstarszymi kamieniczkami na środku (z XVIII w.) i najcenniejszy zabytek Środy - późnogotycką kolegiatą p.w. Wniebowzięcia NMP z XVI w.
Jak widać pogoda nam sprzyjała.
Na co dzień wagoniki ciągnie lokomotywa spalinowa, ale od święta, czyli w niedziele (i to nie każdą) jedzie parowóz, wyremontowany w zeszłym roku. I właśnie wczoraj był ten dzień, gdy lokomotywa stanęła "pod parą". Na drugim zdjęciu widać stacyjkę. Ten zielony wagonik, tu jeszcze na bocznym torze, doczepiono do składu, jako trzeci, tak wielu było chętnych. A potem było jak u Tuwima "para -buch, koła w ruch".
I potoczył się po torach (szerokości 750 mm) pociąg, ciągniony przez pięknie odrestaurowany parowóz z 1951 roku.
Podróż do Zaniemyśla, oddalonego od Środy o 14 kilometrów trwała godzinę! A co? W końcu to była wycieczka :) I to wycieczka w przeszłość. Co prawda konduktor był w polarze, ale zawiadowca miał piękny mundur kolejarki i czapkę rogatywkę. I palacz także był w historycznej czapce. No i wagoniki były z lat sześćdziesiątych (regularne rejsy PKP trwały aż 2001 roku!)
Co za nostalgia!
Wnuk wybrał się nawet do WC. Mnie jakoś zabrakło odwagi. Wspomnienia z dzieciństwa i młodości mnie powstrzymały.
A w Zaniemyślu, w starym budynku dworca zorganizowano Izbę Muzealną.
Tu fragment ekspozycji: dawne lampy kolejarskie i czapki mundurowe. Były też stare rozkłady jazdy, dziurkacze do biletów, jakieś centralki i zdjęcia wagonów i lokomotyw. Ciekawe i nietypowe.
W Zaniemyślu (ledwo) zdążyliśmy zjeść bardzo smaczny obiad (ja- policzki wołowe w sosie grzybowym, niebo w ustach) i już spieszyliśmy na pociąg powrotny.
Chłopcy przesiedzieli dwie godziny w wagoniku na drewnianych ławkach, dym z parowozu czasem zasnuwał niebo, przysłaniał cały dzień świecące słońce. Ale, o dziwo, chłopcom się podobało, byli bardzo zadowoleni z ciekawie spędzonego dnia. Było nie było podróż parowozem, to atrakcja :)
Ostatnio takimi wagonikami jeździłam w Bieszczadach...
OdpowiedzUsuńTeż jechałam bieszczadzką kolejką drzewną. Ale tu, to było jak przeniesienie się w czasy dzieciństwa. Podobnym pociągiem - wagonem, tylko na szerokich kołach, jeździłam w latach sześćdziesiątych do babci.
UsuńTakie atrakcje także lubię, a wnuki na pewno uradowane!
OdpowiedzUsuńGodzinna wycieczka ciuchcią to nie lada frajda.Jechałam kiedyś ze Żnina do Biskupina i ze Stegny do Sztutowa :-)
Trzeba było ich zająć, bo przecież nie oderwaliby oczu od gier na smartfonach! A w kolejce nie grali, tylko podziwiali krajobraz :) A ja pierwszy raz jechałam taka ciuchcią. Podróże z parowozem z dzieciństwa pamiętam jak przez mgłę. Ta kolejka, to żywa historia na kołach.
Usuńjeden i drugi obywatel wnuczek zapewne rad z wycieczki , a starszy tradycyjnie chłonął wszelakie informacje - pozdrowienia
OdpowiedzUsuńTo właśnie Witek dziękował nam za świetną wycieczkę. Podejrzewam, że najbardziej spodobał mu się wielki kotlet drwala na obiad ;) Uściski dla was!
UsuńMoje Szczerbate też byłyby zadowolone. Czasami bywaja w Muzeum Kolejnictwa przy dawnym Warszawskim dworcu Głównym. A tam sa różne stare parowozy, ale tylko stoją na peronach.
OdpowiedzUsuńSerdeczności Haniu.
Co chłopcy, to chłopcy, prawda? A dziadkowie są od tego, żeby pokazywać wnukom świat i wnuki uszczęśliwiać :) Uściski dla Ciebie!
OdpowiedzUsuńWitaj już październikowo
OdpowiedzUsuńWpadłam dzisiaj do Ciebie na chwilkę z krótką wizytą. Widzę, że odbyłaś wycieczkę kolejką wąskotorową. To przypomniało mi o moim dzieciństwie. Wspomnienia tak szybko się rozmywają. A przecież ta moja podróż była wczoraj, podobnie jak wczoraj było lato. Pamiętasz? Tak, było lato... upalne i słoneczne, czasem chłodne i gwałtowne. Teraz można już poczuć powiew prawdziwej jesieni. Ten czas zazwyczaj zachęca nas do coraz częstszych chwil spędzanych w domu. Ja jednak zdecydowałam się na podróż.
Życz mi tylko proszę, aby pogoda dopisała.
Pozdrawiam ostatnimi przygotowaniami do wyjazdu
Wspaniałej i szczęśliwej podróży! Przede mną też wyjazd, w przyszłym tygodniu. Po powrocie go opiszę :)
UsuńPiękną atrakcję wnukom zaplanowałaś! Uwielbiam stare pociągi!!!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam bardzo serdecznie.
Wpadła mi w oko informacja o tej kolejce i pomyślałam, że to się chłopcom spodoba. I dobrze trafiłam :) Wzajemnie pozdrawiam serdecznie!
UsuńBędąc ostatnio w Szkocji też skorzystałam z takiej przejażdżki pod parą. Fajnie było, konduktor był w mundurku i twardy kartonikowy bilet dostałam:) Pozdrawiam Haniu:)
OdpowiedzUsuńA mnie właśnie zabrakło tej dbałości o szczegóły, tego munduru, tych dziurkowanych biletów. Ale wszystko rozbija się o kasę. Na szkocki pociąg zapewne nie byłoby mnie stać. Mnie godzina podróży kosztowała 8 zł, a każdego z wnuków 5! To przecież jak darmo. No, ale mnie zabrakło tego klimatu z tamtej epoki, którą pamiętamy :) Serdeczności Marysiu!
UsuńWitaj Haniu.U nas tez taka ciuchcia w wakacje jeździ w miasteczku "Dzikiego Zachodu-Meksyk"Szkoda ,że nie byliśmy tam ,jak nas odwiedziliście. Niesamowity klimat ,same skanseny i starocia.Byłam pod wielkim wrażeniem.Bo to lubię.Fajnie dzieciaki maja z Tobą::))Ty uwielbiasz wycieczki i zarażasz tym wnuki.Ja tak nie potrafię ,bo jestem domatorką...no cóż i tacy są ☺☺☺Haniu już niedługo zacznę blogować.Pozdrawiamy Was Serdecznie.
OdpowiedzUsuńDanusiu, mój syn był w tym miasteczku, był tam służbowo i po sezonie (ten najmłodszy, ale już jako dorosły). Mnie akurat takie klimaty nie pociągają, do Stanów też mnie nie ciągnie ;) czekam na Twoje nowe wpisy! Uściski dla Was!
OdpowiedzUsuńŚwietna wycieczka. Chłopcy na pewno byli zachwyceni. :)
OdpowiedzUsuńTak, starszy nawet głośno wyrażał swoje zadowolenie, a to się nie zdarza zbyt często (taki wiek) ;)
UsuńTak, starszy nawet głośno wyrażał swoje zadowolenie, a to się nie zdarza zbyt często (taki wiek) ;)
Usuń