poniedziałek, 7 czerwca 2021

Parki Krajobrazowe Wielkopolski 1.

" Zgodnie z obowiązującą ustawą o ochronie przyrody na terenie Polski funkcjonuje 10 różnych form ochrony przyrody. Jedną z nich jest park krajobrazowy definiowany jako „obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju”. Podstawową funkcją parków krajobrazowych jest zatem ochrona walorów przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych oraz funkcja wychowawcza, polegająca na popularyzacji tych walorów w społeczeństwie. "*

W Wielkopolsce istnieje 13 parków krajobrazowych, z tego 10 całkowicie w granicach województwa, a 3 na granicach sąsiednich województw - "transgraniczne".

Mieszkam w takiej ciekawej okolicy, że do najbliższego parku krajobrazowego mam 10 km (Park Krajobrazowy Promno), do kolejnych sześciu nie więcej, jak 40 km.  Byłam w  pięciu z nich, dobrze znam dwa (ten najbliższy i nieco dalszy Park Krajobrazowy Puszczy Zielonki).

W piątek wybrałam się z Moim na wycieczkę do Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. 

"● Rok utworzenia: 1995 ● Powierzchnia: 13 428 ha ● Cele ochrony: zachowanie pradolinnego krajobrazu doliny środkowej Warty z mozaiką siedlisk przyrodniczych (zwłaszcza wodnych i łąkowych), stwarzających dogodne warunki do bytowania dla ptaków wodno-błotnych; zabezpieczenie walorów kulturowych związanych z osadnictwem na kępach wydmowych i na krawędzi pradoliny, w tym z ośrodkami władzy kościelnej i świeckiej w Lądzie, Ciążeniu i Pyzdrach ● Położenie fizycznogeograficzne: Dolina Konińska, Równina Rychwalska ● Położenie administracyjne: powiat koniński, gmina Rzgów; powiat słupecki, gminy: Lądek i Zagórów; powiat wrzesiński, gmina Pyzdry ●"*

 
To tablica informacyjna przy punkcie widokowym w Pietrzykowie. Ptakiem herbowym Parku jest czajka. Rzeczywiście, widziałam tam dużo tych ciekawych ptaków (fruwają, jakby niosła je morska fala, taki falujący lot).


A to rozległy widok na Park, na rozlewiska Warty, z tego punktu widokowego.


Widać jeszcze resztki wód zalewowych.




A w Parku morza traw.
Wśród których kwitnie koniczyna i jaskry.


Przejechaliśmy przez Wartę za Zagórowem, mostem w Lądzie.
Znajduje się tutaj barkowy zespół klasztorny, pocysterski. Obecnie, od stu lat, jest tu zakon salezjanów.


Innym "walorem kulturowym" jest pałac w Ciążeniu.
Gdybym pracowała naukowo, mogłam, jako pracownik UAM pojechać do pałacu, znajduje się tutaj Dom Pracy Twórczej naszego uniwersytetu (czyli UAM). Jest tu też filia poznańskiej  Biblioteki Uniwersyteckiej , z największymi w Polsce i jednymi z największych na świecie, zbiorami literatury masońskiej. Pałac otacza ogólnodostępny piękny park.



A tu parę słów o historii pałacu.

Następnym przystankiem były Pyzdry, niewielkie miasteczko gminne z wielowiekową historią. Miasto założono przed 1257 rokiem. 

To herb Pyzdr, z XIV wieku. Tu - przy wejściu do Urzędu gminy.


 To gotycki kościół farny, pod wezwaniem Narodzenia NMP.


To położony na nadwarciańskiej skarpie barokowy kościół pofranciszkański.


Na Rynku, pod wysokimi kasztanami, które tworzą park (na środku Rynku) stoi pomnik hipotetycznego założyciela miasta. Pomnik postawiono z okazji 700-lecia Pyzdr, w 1957 roku.
Wszędzie było bezludnie, jak widać na zdjęciach. W piątek długiego weekendu, przy pięknej, wręcz upalnej pogodzie na ulicach i nawet na gminnych i powiatowych szosach było pusto. Tak, jak lubię :) Ale też małe punkty gastronomiczne i większe restauracje jeszcze się "nie obudziły" po ogólnym "otwarciu". Trudno.

Po kawie wypitej nieromantycznie, na stacji paliw (ale w polu, więc zrobiliśmy sobie "piknik" na łące, na kocyku), pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
*
Tekst Piotra Basińskiego z " Parki-krajobrazowe-Wielkopolski-2917-web12.pdf"

10 komentarzy:

  1. Tyle jeszcze Małych Ojczyzn do zobaczenia! A życie takie krótkie, i trzeba garściami brać co daje!
    Pyzdry mi się z pewnym jegomościem o tym samym nazwisku kojarzą, czyli serialem o Janosiku!
    Serdeczności podrzucam! :-))))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też mi sie Pyrkosz przypomniał;) I masz rację, nie da się zobaczyć "wszystkiego", więc korzystam z każdej okazji. Póki jeszcze mi się chce i zdrowie dopisuje :) Uściski dla Ciebie!

      Usuń
  2. I znowu urządziliście sobie piękną wycieczkę:-)
    Serdeczności Haniu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak nie można daleko, to chociaż rozejrzę się po okolicy :) I też ciekawie:) Uściski Jadziu!

      Usuń
  3. Haneczko, kiedyś musimy wybrać się ponownie na jakiś spacer. Bliższy lub dalszy...
    Pozdrawiam porannie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teraz to koniecznie moje okolice :) Ty decydujesz, ja mam sporo czasu. :) Buziaki!

      Usuń
    2. Oczywiście:))

      Usuń
    3. Haniu, czekam na zdjęcia z nad morza :))))

      Usuń
  4. Haniu, piękna wycieczka:-)
    Miło przypomnieć sobie znane szlaki i widoki:-)
    Mam jeszcze w pamięci te widoki nadwarciańskie i wiatr od rzeki...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że przywołałam miłe wspomnienia. A ja tyle lat mieszkam w "okolicy" i dopiero pierwszy raz byłam w tych stronach. I to była miła wycieczka.

      Usuń